دسته‌ها
تصاویر

آشنایی با طوطی آرا ( طوطی ماکائو )

طوطی آرا یا طوطی ماکائو که در زبان انگلیسی Macaw نامیده می شود دارای نژاد های گوناگونی هستند و به دو صورت طبیعی و در قفس می توان آنها را یافت. هم چنین در بسیاری از باغ وحش های ایرانی و خارجی می توان با انواع طوطی های ماکائو رو به رو شد. خواستگاه این پرنده جنگل های انبوه و گرمسیری آمریکای جنوبی، برزیل، مکزیک، آرژانتین، بولیوی، پاراگونه، پاناما و … می باشد. البته هم اکنون در بسیاری از پرنده فروشی های معتبر می توان نمونه های اصیل ماکائو ها را یافت.
چکیده مقاله
طوطی آرا یا ماکائو دارای نژاد های گوناگونی می باشد که هر کدام دارای رنگ های مختلفی در پر های خود هستند. این طوطی آنچنان قدرت سخن گفتن ندارد ولی به دلیل زیبایی خاصی که دارد توجه بسیاری از علاقه مندان را به خود جلب نموده است. هم چنین این طوطی ها دارای منقار و پاهای بسیار قوی هستند و در مواقع عصبانیت یا تخم گذاری جیغ های گوش خراشی می کشد و در صورت لزوم با استفاده از منقار و پنجه های خود به حریف خود حمله خواهد نمود.

ماکائو ها چه نژاد هایی دارند ؟

طوطی آرا یا ماکائو نیز مانند هر پرنده ی دیگر ، دارای نژادها و گونه های مختلفی می باشند که هر کدام از آنها نیز ویژگی های اخلاقی و ظاهری مربوط به خودشان را دارند ، در ادامه شما را با شناخته شده ترین آنها آشنا خواهیم ساخت :

طوطی ماکائو آبی طلایی

از بین تمامی ماکائو ها این گونه از محبوبیت بالایی برخوردار است، دارای پرهای آبی رنگی در قسمت پشتی بالها، سر و گردن و دم خود هستند و قست زیرین دم، بال ها و شکم و سینه پرهایی به رنگ زرد دارند، آنها دارای طولی به اندازه 65 الی 85 سانتی متر هستند. استعداد زیادی در صحبت کردن ندارند، تا چند کلمه را می توان از جوجگی به آنها آموزش داد. زیرا پس از گذشت چند سال از عمرشان یادگیری آنها مشکل خواهد بود.
طوطی ماکائو آبی طلایی

طوطی ماکائو آبی و قرمز تیره

این طوطی نیز همانند ماکائو آبی طلایی تا 90 سانتی متر رشد خواهند نمود که همانند نمونه بالا دم بلندی دارد. اغلب پر های بدن این نژاد به رنگ های قرمز تیره می باشد که البته در بال های او پر هایی به رنگ سبز و آبی مشاهده نمود. قسمت رویی منقار بالایی پرنده به رنگ سفید است و مابقی قسمت ها سیاه رنگ می باشد.
طوطی ماکائو آبی قرمز تیره

طوطی ماکائو آبی و قرمز تیره

این طوطی نیز همانند ماکائو آبی طلایی تا 90 سانتی متر رشد خواهند نمود که همانند نمونه بالا دم بلندی دارد. اغلب پر های بدن این نژاد به رنگ های قرمز تیره می باشد که البته در بال های او پر هایی به رنگ سبز و آبی مشاهده نمود. قسمت رویی منقار بالایی پرنده به رنگ سفید است و مابقی قسمت ها سیاه رنگ می باشد.
طوطی ماکائو اسکارلت

طوطی آرا یا ماکائو چه خصوصیات اخلاقی دارند ؟

این طوطی همانند کاسکو و عروس هلندی بسیار حساس هستند و نیاز به توجه بالایی دارد و اگر شاهد کمترین بی اعتنایی یا کم لطفی از طرف صاحبش شود، امکان قهر کردن، حمله، جیغ و داد و پر کنی یا افسردگی در پرنده وجود خواهد داشت. علی رغم اینکه بسیار حساس هستند، به شدت انسان دوست و اجتماعی هستند و به سرعت به صاحب جدیدش وابسته می شود.
به راحتی می توان پرنده را دستی نمود و با دادن غذاهایی خوشمزه او را وادار به نشستن بر روی بازو یا انگشتان دست نمود. آنها علیرغم اینکه بسیار باهوش هستند ولی توانایی آنچنانی در صحبت کردن ندارند. اما می توان با تلاش زیاد چند کلمه ای آنها آموزش داد، با توجه به اینکه صدای دلنشینی ندارند، پیشنهاد می شود اصلا صحبت کردن را به آنها آموزش ندهید.

دوره جفت گیری و تخم گذاری ماکائو ها

این پرنده در طبیعت با فرا رسیدن فصل بهار، گرم شدن هوا و وفور تغذیه اقدام به لانه سازی و جفت گیری خواهند نمود. اکثر طوطی ها لانه های خود را در تنه درختان می سازند و از گیاهان نرم و ابریشمی برای ساخت لانه بهره می برند. اما در قفس هر گاه لانه ای موجود باشد، تغذیه کافی و دمای هوا مناسب باشد، می توانند جفت گیری نمایند.
آنها معمولا در سال یکبار جفت گیری می کنند و هر بار بین 3 الی 4 تخم می گذارند، ماکائو ماده بین 25 الی 28 روز بر روی تخم ها می خوابد و جوجه ها متولد خواهند شد. جوجه ماکائو ها پس از سه ماه کاملا پردار می شوند و قادر به پرواز خواهند بود.

تغذیه ماکائو یا طوطی آرا

این طوطی نیز همانند سایر طوطی ها برای اینکه از تغذیه سالم و غنی برخوردار باشند باید با انواع میوه ها، دانه ها، غلات و حبوبات تغذیه نمود. دانه های فندق، بادام، بادام زمینی، گردو و انواع حبوبات و دانه ها مانند نخود، لوبیا، ارزن، کتان، تخم آفتابگردان با پوست، تخم کدو و … برای ماکائو مناسب می باشد. برای اینکه تغذیه کاملی داشته باشند می توانید از ترکیب چند میوه و سبزیجات می توانید برای تغذیه پرنده استفاده کنید، ترکیباتی مانند هلو، شلیل، گلابی، سیب، توت فرنگی، موز، هویج، خیار، کاهو، کلم، اسفناج برای او کاملا مناسب می باشد. هم چنین می توانید از پلت های مخصوص طوطی ها نیز برای تغذیه پرنده استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.